تبلیغات
وبلاگ دبیر علوم مدرسه نمونه شهید رجایی و مدرس و امیر کبیر کوهبنان
با سلام به وبلاگ دبیر علوم مدرسه نمونه شهید رجایی ,مدرس وآزادگان کوهبنان خوش آمدید . .لطفا در نظر سنجی شرکت کنید .باتشکر مدیر وبلاگ محمد محمدی

وبلاگ دبیر علوم مدرسه نمونه شهید رجایی و مدرس و امیر کبیر کوهبنان
تجربه بالاترازعلم است. خوش آمدید 
????? ???
نویسندگان
????? ???
نظر سنجی
کدام را بیشتر نیاز دارید


????? ???
لینک دوستان

واكنش های گرماده و گرماگیر

 

گرماگیر (Endothermic): گرما وارد(ENTER) واكنش می شود. دمای محیط پایین می آید.
گرماده (Exothermic):گرما در طول واكنش خارج (EXIT) می شود. دمای محیط بالا می رود.

 

انرژی و تغییرات


تغییرات انرژی در واكنش‌های شیمیایی
می‌دانیم نوع خاصی از انرژی، گرما نامیده می‌شود. اكنون می‌خواهیم جریان گرمایی كه با تغییرات فیزیكی و شیمیایی است همراه است را بررسی كنیم. در اینجا به دو عامل توجه می‌كنیم:

1) جهت جریان گرما

2) مقدار گرمای جابجا شده

1)روندهای گرماده و گرماگیر

برای انجام برخی واكنش‌ها به گرما نیاز داریم، یعنی گرما باید از محیط جذب شود، این واكنش‌ها "گرماگیر" نامیده می‌شوند.

واكنش‌های دیگری هستند كه با آزاد شدن گرما همراه هستند. در این نوع واكنش‌ها، گرمای آزاد شده به محیط اطراف داده می‌شود.. این واكنش‌ها "گرماده" نامیده می‌شوند.

به عنوان مثال، به تجربه می‌دانید برای جوشاندن آب یا ذوب كردن یخ، گرما باید صرف شود. ذوب شدن و تبخیر از واكنش‌های فیزیكی گرماگیر هستند. بسیاری از واكنش‌های شیمیایی نیز گرماگیر هستند.
اغلب واكنش‌های تجزیه‌ای در دسته واكنش‌های گرماگیر جای می‌گیرند. در این واكنش‌ها نیز مانند سایر واكنش‌های گرماگیر، در جریان انجام واكنش، گرما از محیط اطراف جذب می‌شود.
واكنش‌های شیمیایی گرماده نیز بسیارند. تشكیل یك تركیب از عناصر اولیه‌اش یا سوختن یك تركیب آلی اغلب واكنش‌هایی گرماده هستند. در اینجا یك نكته وجود دارد و آن این است كه اگر یك واكنش و روند معین گرماگیر باشد، روند عكس آن (كه در جهت مخالف صورت می‌گیرد)، قطعا" گرماده است.

به عنوان مثال تشكیل آب از عناصر اولیه‌اش گرماده است و تجزیه آب به H2 و O2 گرماگیر می‌باشد 2) تغییر در محتوای گرمایی:
دانستیم كه برخی از واكنش‌ها به نام واكنش‌های گرماده، در جریان انجام شدن، گرما آزاد می‌كنند. حال ممكن است بپرسید كه منبع این گرما چیست؟ و از كجا می‌آید؟ در یك واكنش گرماگیر، گرمای جذب شده چه می‌شود؟ با توجه به قانون بقای انرژی، این گرما نمی‌تواند ناپدید شود. می‌توان به این پرسش‌ها به كمك كمیتی به نام محتوای گرمایی(H) كه گاهی اوقات به آن "آنتالپی" می‌گویند، پاسخ داد. هر سیستم هر چه باشد، دارای یك محتوای گرمایی است؛ یعنی شامل مقدار معینی گرما است. محتوای گرمایی یك سیستم در جریان یك تغییر فیزیكی یا شیمیایی تغییر می‌كند. تغییر محتوای گرمایی، ، همان اختلاف میان محتوای گرمای محصولات و مواد اولیه است، یعنی: مواد اولیه H مساوی محصولات H
به عنوان مثال، اگر به نمونه‌ای  10cal انرژی داده شود، محتوای گرمایی آن به همین میزان افزایش می‌یابد.


شكل نموداری این روابط در زیر آمده است


در حالت كلی می‌توان در مورد هر روند شیمیایی چنین گفت:
- در یك روند "گرماگیر" گرمای جذب شده، محتوای گرمایی سیستم را افزایش می‌دهد و درنتیجه محتوای گرمایی محصولات (به میزان گرمای گرفته شده) بیشتر از محتوای گرمایی مواد اولیه می‌باشد. بنابراین كمیتی مثبت می‌باشد.
- در یك روند "گرماده" آزاد شدن گرما، سبب كاهش محتوای گرمایی سیستم می‌شود و درنتیجه محتوای گرمایی محصولات (به میزان گرمای آزاد شده) كمتر از محتوای گرمایی مواد اولیه می‌باشد.


واكنش‌های شیمیایی:
همانطور كه بیان شد، واكنش‌های شیمیایی دو دسته‌اند: گرماگیر و گرماده. اكنون دو واكنش تجزیه‌ی سنگ آهك و نیز تشكیل كربن ‌دی‌اكسید را در نظر می‌گیریم:

- گرمای تشكیل:
یك واكنش كلی شامل تشكیل یك ماده‌ی مركب از عناصر اولیه‌ی آن است. برای تشكیل یك مول ماده‌ی مركب از عناصر سازنده‌اش را گرمای تشكیل آن ماده می‌نامند و آن را با برای آن ماده نشان می‌دهند. 
- گرمای سوختن:
سوختن یك جسم یكی دیگر از انواع واكنش‌هاست. تغییر محتوای گرمایی، ، هنگام سوختن یك مول از ماده را گرمای سوختن آن ماده می‌گویند.  یعنی از سوختن یك ماده، گرما تولید می‌شود.

تغییرات گرماده : تغییراتی هستند كه با از دست دادن انرژی بصورت گرما همراهند در این گونه تغییرات انرژی واكنش دهنده ها بیشتر از انرژی فراورده هاست.

تغییرات گرماگیر: تغییراتی هستند كه با گرفتن انرژی (گرما) همراهند در این تغییرات انرژی واكنش دهنده ها كمتر از فراورده هاست

واكنش های گرماده و گرماگیر


گرماگیر (Endothermic): گرما وارد(ENTER) واكنش می شود. دمای محیط پایین می آید.
گرماده (Exothermic):گرما در طول واكنش خارج (EXIT) می شود. دمای محیط بالا می رود.

نمودار واكنش گرما گیر و گرما ده


[ شنبه 29 آذر 1393 ] [ 02:39 ب.ظ ] [ محمد اسماعیلی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت کمک به آموزش بیشتر و بهتردانش آموزان مدرسه ساخته شده است
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
آپلود عکس

.

آپلود عکس آپلود عکس آپلود عکس آپلود عکس áæÏ Ú˜Ó